Written by 20:06 Nauka i Technologia

Chromebook – idealny sprzęt dla wszystkich?

laptop na stole

Komputerów a zwłaszcza laptopów obecnie jest bardzo duży wybór, dlatego bez problemu każdy powinien znaleźć sprzęt odpowiedni dla siebie i swoich wymagań. Każdy ma inne priorytety i kryteria jakimi się kieruje jak chociażby system operacyjny. Jedni będą fanami Windowsa, inni zwolennikami macOS, a jeszcze inni będą poszukiwali czegoś całkowicie odmiennego – prostego, sprawdzonego do pracy w Internecie.

Jeśli chodzi o wybór laptopa, który ma służyć jako narzędzie właśnie do pracy w sieci, to idealnym rozwiązaniem będzie Chromebook. Być może jeszcze nie każdemu znany jednakże cieszy się coraz to większą popularnością, zwłaszcza wśród uczniów i studentów a także osób, które na co dzień potrzebują wygodnego, energooszczędnego modelu komputera. Taki też jest Chromebook – cieszy się on bardzo dobrymi opiniami jeśli chodzi o wytrzymałość baterii, która umożliwia długie korzystanie bez konieczności podłączania go do prądu.

Chrombook pracuje na dość oryginalnym  systemie operacyjnym jakim jest Chrome OS, który bazuje głównie na przeglądarce.  To co je wyróżnia wśród tradycyjnych laptopów to korzystanie z narzędzi biurowych, niemniej jednak nie są to tradycyjne pakiety Microsoft Office wszystkim dobrze znane, a dokumenty Google np. Google Docs.

Aby zwiększyć możliwości Chomebooka warto zainstalować sobie potrzebne aplikacje ze Sklepu Play lub dodatki z Chrome Web. Dzięki temu można dostosować sobie Chrombooka pod swoje potrzeby, przykładowo na potrzeby pisania artykułów, bloga czy chociażby pamiętnika można sobie ściągnąć taką apkę jak Writebox, która umożliwia właśnie tworzenie tekstów.

Chromebooki produkowane są przez takie firmy jak Dell, Acer czy Asus. Wyróżniają się szybką pracą oraz dynamiczną płynnością i reakcją na polecenia. Uruchamiają się zaledwie w kilka sekund. Niemniej jednak posiadają małą pojemność dysku ze względu, że są to laptopy, w których pliki czy dokumenty przechowuje się w chmurze. Nie jest to codzienne rozwiązanie i może nie każdego przekonywać ponieważ duża część użytkowników jest zwolennikiem posiadania swoich plików na fizycznym nośniku danych komputera, gdzie dostęp do nich nie wymaga konieczności podłączenia do Internetu. Pomimo tego, to idealny sposób przechowywania dokumentów, w przypadku awarii czy zagubienia laptopa i ten argument przemawia do coraz większej grupy odbiorców.

Chromebook to sprzęt przeznaczony do pracy biurowej oraz w sieci, idealnie sprawdza się  w przypadku pracy zdalnej. Bardzo często korzystają z niego osoby pracujące w biznesie sieciowym którzy udzielają się zwłaszcza w social mediach. Będzie to również idealne narzędzie dla redaktorów, uczniów oraz osób, które potrzebują mieć mobilne urządzenie zawsze pod ręką.    Wiele zależy czego oczekujemy od takiego sprzętu, bowiem jego ograniczone funkcje mogą być niewystarczające dla każdego użytkownika.

Chromebook często jest wykorzystywany jako dodatkowe  bardzo przydatne urządzenie poza domem, niemniej jednak oprócz tego ich posiadacze są właścicielami również tradycyjnych komputerów. Z pewnością na korzyść Chromebooka przemawia jego cena, która waha się w granicach 1200-1500zł dlatego jego zakup nie nadwyręża tak bardzo budżetu domowego.

Autorem tekstu jest firma Optima MD z Częstochowy. Więcej poradników znajdziesz na blogu www.optima-md.pl.

Close