Written by 17:00 Budownictwo i Wnętrza

Jak usunąć stary silikon z wanny?

prace montażowe wanny

Gdy pojawia się konieczność zabezpieczenia szczelin między wanną oraz płytkami ceramicznymi w naszej łazience, trudno wyobrazić sobie opcję lepszą niż silikon. Niestety, nałożenie nowej warstwy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów tak długo, jak długo nie uda się nam pozbyć się starego silikonu. Nie jest to proste zadanie, gdy jednak przygotujemy się do niego we właściwy sposób, uporanie się z nim nie będzie wcale aż tak skomplikowane.

Usuwanie starego silikonu – od czego zacząć?

Choć o usuwaniu starego silikonu mówi się zwykle jako o sporym wyzwaniu, w pierwszej kolejności warto przetestować najprostsze z metod. Może się przecież okazać, że korzystanie z inwazyjnych środków chemicznych nie będzie wcale konieczne. Pierwszym krokiem, na jaki możemy się zdecydować, jest więc próba delikatnego zdrapania silikonu. Używanie w tym celu własnych paznokci nie jest najlepszym pomysłem, inne ostre narzędzia mogą jednak znakomicie wywiązać się z tego zadania. Najlepiej sprawdza się w tym kontekście mały i ostry nożyk. W sprzedaży dostępne są jednak również noże przeznaczone do cięcia płyt gipsowych, które również mogą okazać się cennym wsparciem. Usuwając silikon z wykorzystaniem nożyka dobrze jest pamiętać o tym, że nasze ruchy powinny być powolne i precyzyjne. W innym wypadku może okazać się, że pozbyliśmy się silikonu, w tym samym czasie doprowadziliśmy jednak do uszkodzenia wanny.

Jeszcze zanim zaczniemy stosować silne środki chemiczne, spróbujmy sięgnąć po jeden z delikatniejszych rozpuszczalników. Tu warto wspomnieć o acetonie, który, za niewielką cenę, kupimy w każdy sklepie z farbami. Preparaty z acetonem przeznaczone typowo do usuwania silikonu są nieco droższe. Warto zastanowić się jednak również nad zakupem jednego z nich. Ich mocną stroną jest żelowa konsystencja łącząca się z resztkami starego silikonu, a tym samym przyspieszająca proces pozbywania się go.

Jak korzystać ze specjalistycznych preparatów?

W sklepach, w których sprzedawane są akcesoria budowlane, można natrafić także na specjalistyczne preparaty, dzięki którym bez większego trudu uporamy się ze starym silikonem. Te przeważnie nakłada się na jego resztki, a następnie pozostawia na 15-20 minut tak, aby można było umożliwić im pracę. Po upływie wskazanego przez producenta czasu można przystąpić do zeskrobywania silikonu. Czynność ta nie jest skomplikowana, jeśli jednak zależy nam na tym, aby nie uszkodzić wanny, pamiętajmy o tym, że dobrym pomysłem okaże się w tym kontekście użycie szpachelki. Jeśli pierwsza próba nie przyniosła spodziewanych rezultatów, zabieg można powtórzyć.

Na co zwracać uwagę kupując środek do usuwania silikonu?

Przy wyborze środka do usuwania silikonu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim, należy zorientować się, jakie rodzaje powierzchni są kompatybilne z danym środkiem. Niektóre preparaty są bardziej uniwersalne, ale możliwe, że nie będą skuteczne na wszystkich materiałach. Warto wybierać preparaty, które są bezpieczne dla stosowanych powierzchni, dzięki czemu unikniemy uszkodzeń i niepotrzebnych napraw.

Kolejną ważną kwestią jest skład danego środka. Należy upewnić się, że jest on bezpieczny dla zdrowia i środowiska. W tym celu warto sprawdzić, czy produkt posiada jakieś certyfikaty, np. certyfikat ekologiczny lub znak „Bezpieczny dla ludzi i środowiska”.

Inną ważną kwestią jest skuteczność środka. Przy wyborze preparatu warto zwrócić uwagę na opinie innych użytkowników, a także testy przeprowadzane przez producentów i niezależnych recenzentów. Często informacje na temat skuteczności można znaleźć na opakowaniu produktu.

Ostatnią istotną kwestią jest cena. Warto szukać produktów w atrakcyjnej cenie, jednak nie należy wybierać najtańszych opcji, gdyż mogą one okazać się nieskuteczne lub wręcz szkodliwe dla naszych powierzchni. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni środek, który pozwoli nam szybko i skutecznie usunąć silikon, nie uszkadzając przy tym naszych powierzchni i dbając o nasze zdrowie i środowisko naturalne.

Jak usunąć stary silikon z wanny domowym sposobem?

Jest to dość proste zadanie, które można wykonać w ciągu kilku godzin. W pierwszej kolejności należy pozbyć się nadmiaru silikonu za pomocą noża lub innych narzędzi, które pomogą usunąć pozostałości materiału. Następnie, przy użyciu specjalnego środka chemicznego, należy zmiękczyć pozostałości silikonu i przetrzeć je papierową ściereczką. Po tym procesie pozostałości powinny łatwo odchodzić od powierzchni wanny.

Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie pozostałości za pomocą wody i mydła, a następnie wyczesanie brudu szczoteczką.

W przypadku, gdy proces usuwania starych resztek silikonu zbytnio się komplikuje, można skorzystać z profesjonalnych narzędzi do usuwania silikonu. Warto pamiętać, że w przypadku nieumiejętnego usunięcia silikonu, powierzchnia wanny może ulec uszkodzeniu i trudniej będzie nałożyć nową warstwę. Dlatego zawsze warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta, w ten prosty sposób unikniemy problemów.

Czym zmyć silikon z rąk?

Podczas prac renowacyjnych może wystąpić sytuacja, że pobrudzimy się silikonem, którego użyliśmy do wypełnienia luk w zamontowanej wannie. Powstaje zatem pytanie czym go zmyć z rąk, aby było bezpiecznie i skutecznie.

Okazuje się jednak, że usuwanie z rąk silikonu jest często trudne. Najlepszym sposobem na pozbycie się silikonu z rąk jest użycie specjalnego preparatu do zmywania silikonu. Taki produkt można znaleźć w sklepach z narzędziami oraz materiałami budowlanymi lub w sklepach kosmetycznych.

W przypadku braku dostępu do specjalistycznego preparatu, można użyć oleju roślinnego, takiego jak olej rzepakowy lub oliwa z oliwek w celu zmiękczenia pozostałości silikonu. Następnie należy umyć ręce mydłem lub płynem do mycia naczyń, aby pozbyć się oleju i resztek silikonu.

W przypadku, gdy silikon jest bardzo trudny do usunięcia, można spróbować usunąć go za pomocą rozcieńczonego alkoholu lub acetonu, jednak należy zachować szczególną ostrożność. Warto także pamiętać, że silikon jest szkodliwy dla skóry, więc należy zachować ostrożność i unikać długotrwałego narażenia na ten materiał.

Close