Written by 14:00 Motoryzacja i Technika

Jak ustawić nawiew żeby szyby nie parowały?

zaparowana szyba w samochodzie

Problem parujących szyb w samochodzie zaczyna się późną jesienią i utrzymuje nawet do wczesnej wiosny. Gdy dodatkowo pada deszcz lub śnieg, staje się nie do wytrzymania. Na szczęście, wiedza o tym, jak w prawidłowy sposób ustawić nawiew, może doprowadzić do jego rozwiązania.

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że szyby parują po prostu dlatego, że zwyczajnie nie ma innej opcji. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Wśród najczęstszych problemów doprowadzających do tego zjawiska znajdują się, oczywiście, czynniki zewnętrzne. Sporym wyzwaniem dla auta może jednak okazać się również zapchany filtr kabinowy, uszkodzony radiator nagrzewnicy, uszkodzona dmuchawa oraz przełączniki nawiewu, które działają nieprawidłowo. Bywa i tak, że nawiew jest po prostu źle ustawiony i choć może się wydawać, że jest to problem, który nie powinien mieć miejsca, kierowcy często zapominają o takiej ewentualności.

Nawiew w samochodzie w walce z zaparowanymi szybami

Nawiew samochodowy jest systemem kanałów, które są połączone nie tylko z klimatyzacją, ale i z systemem grzewczym auta. Celem takiego rozwiązania jest odpowiednia wentylacja samochodu. Jego działanie bazuje na zasysaniu powietrza, które z zewnątrz samochodu trafia do kanałów w jego wnętrzu. To właśnie tam dochodzi do jego podgrzania lub schorzenia – w zależności od potrzeby.

Jeśli szyby w samochodzie parują, z problemem tym można radzić sobie stosując nie tylko ogrzewanie, ale również klimatyzację. To właśnie klimatyzacja jest skuteczniejsza, bo prowadzi do szybszego osuszenia powietrza w kabinie. Jeśli samochód nie posiada klimatyzacji, odpowiednie ustawienie nawiewu ogrzewania również powinno doprowadzić do rozwiązania problemu.

Temperatura nawiewu powinna być ustawiona na maksymalnie ciepłą wartość, chcąc pozbyć się zaparowanych szyb musimy jednak również zadbać o jego odpowiednią siłę. Zaraz po wejściu do zimnego auta uruchomienie nawiewu nie ma zresztą sensu. Ten nie może się natychmiast nagrzać, a co za tym idzie – zamiast przyjemnego ciepła czeka nas lodowate powietrze. Najlepiej więc uruchomić go dopiero po kilku minutach od momentu uruchomienia silnika. Mamy wtedy pewność, że nagrzewnica wyprodukowała już odpowiednią ilość ciepła. Także wybór odpowiedniego kierunku nawiewu ma znaczenie wtedy, gdy chcemy pozbyć się zaparowanych szyb. Najlepszą opcją wydaje się być skierowanie go na przednią szybę. Strumień powietrza, który w nią uderza, rozchodzi się wzdłuż niej, a dzięki temu para szybko znika również z szyb bocznych. Ma to duże znaczenie, bo to właśnie one pozwalają nam na korzystanie z lusterek podczas jazdy.

Parowanie szyb w aucie podczas jazdy – co zamiast nawiewu?

Parowanie szyb w aucie podczas jazdy może być bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Jeśli w samochodzie brakuje funkcji klimatyzacji lub nawiewu, można wykorzystać także specjalne środki do odparowywania szyb. Mogą to być produkty dostępne w formie sprayu lub płynu, które nakłada się na powierzchnię szyb i pozostawia do wyschnięcia. Takie środki zapobiegają kondensacji pary wodnej i utrzymują optymalny stan nawilżenia powietrza.

Jeszcze prostszym sposobem na uniknięcie parowania szyb jest dbanie o optymalny poziom wilgotności w samochodzie poprzez odpowiednie praktyki. W tym celu należy unikać przetrzymywania w pojeździe mokrych przedmiotów, takich jak deski surfingowe, ręczniki czy mokre ubrania. Jeśli jednak zachodzi taka konieczność, warto przetrzymywać je na bagażniku lub w specjalnej przegródce, która zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do wnętrza auta. Drugą praktyką może być zawieszenie specjalnych woreczków wypełnionych substancją pochłaniającą wilgoć. Niestety to rozwiązanie nie jest dla każdego, a przy dużej kondensacji pary nie zda egzaminu.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie parowania szyb jest unikanie palenia tytoniu w samochodzie. Dym tytoniowy pochłania cząsteczki wody z powietrza, co zwiększa wilgotność i sprzyja powstawaniu kondensacji. Warto zatem, szczególnie dla dobra pasażerów, zapewnić wygodne warunki do podróżowania bez udziału tytoniowego dymu.

Oczyszczacz powietrza w samochodzie jako narzędzie do odparowywania szyb

Oczyszczacz powietrza w samochodzie to doskonałe narzędzie, które wykorzystywane może być do wielu celów. Jednym z nich jest odparowywanie szyb, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy panują niskie temperatury. Wówczas w samochodzie zaczyna się kondensować para wodna, która osadza się na szybach i utrudnia widoczność kierowcy. Oczyszczacz powietrza pozwala na usunięcie wilgoci z powietrza, dzięki czemu szyby przestają się parować. Jest to o tyle ważne, że poprawia to bezpieczeństwo jazdy, ponieważ kierowca ma pełną kontrolę nad sytuacją na drodze.

Korzystanie z oczyszczacza powietrza w samochodzie to także sposób na poprawienie jakości powietrza wewnątrz pojazdu. Urządzenie to pozwala na usuwanie z powietrza pyłów, bakterii, grzybów i innych szkodliwych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie pasażerów. Ponadto, oczyszczacz powietrza może zmniejszyć intensywność nieprzyjemnych zapachów, zwłaszcza gdy w samochodzie palono papierosy lub przewożono zwierzęta.

Oczyszczacze powietrza w samochodzie mogą mieć różny sposób działania. Niektóre z nich przefiltrowują powietrze przez kompresor i wymiennik ciepła, inne zaś wykorzystują jonizację lub lampy UV. W celu wyboru odpowiedniego urządzenia warto zasięgnąć opinii znajomych, którzy mają już tego typu urządzenia u siebie lub samodzielnie przetestować różne modele i wybrać ten najlepszy dla siebie i samochodu. Ważne są nie tylko parametry techniczne, ale także cena, interfejs użytkownika i estetyka wykonania.

Oczyszczacz powietrza w samochodzie to uniwersalny sprzęt, który może usprawnić codzienne podróże. Dzięki niemu można poprawić widoczność, zdrowie i komfort pasażerów. Urządzenie to warto dokupić nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale także gdy na zewnątrz panuje duża zawartość alergenów np. pyłków kwiatowych, czyli w okresie wiosenno-letnim.

Podsumowanie

Podsumowując, parowanie szyb w samochodzie to problem, z którym każdy kierowca może się spotkać, zwłaszcza w czasie zimy, gdy wilgoć z powietrza skrapla się na zimniejszych powierzchniach. Aby zapobiec parowaniu szyb, warto dbać o odpowiednią wentylację w samochodzie, regularnie wymieniać filtry powietrza i unikać wchodzenia do pojazdu w mokrym ubraniu. W razie potrzeby można też zastosować specjalne preparaty przeciw-wilgociowe lub specjalne naklejki przeciwko parowaniu, które w pewnym stopniu chronią przed tym problemem. Dość ciekawym, ale cały czas mało popularnym sposobem jest umieszczenie w aucie oczyszczacza powietrza. Jednak niezależnie od przyjętych środków, najlepszym sposobem na zapobieganie parowaniu szyb jest regularne utrzymywanie we wnętrzu samochodu stałego poziomu jakości powietrza i unikanie nadmiernego nagromadzenia wilgoci w samochodzie.

Close